Prečo na prácu potrebujeme vzdelanie

Určite ste ten pocit tiež raz zažili, keď ste rozosielali milión životopisov a vo finále vám od niektorých firiem neprišla odpoveď a od niektorých odpoveď, že vás nevybrali. To má niekedy naozaj človek chuť všetko vzdať, keď sa tak snaží. Často firmy neprijímajú tiež kvôli uchádzačovmu vzdelaniu. Ja sa ale pýtam sama seba, prečo je to tak nastavené? Podľa mňa záleží hlavne na znalostiach a kreativite toho daného človeka, ktorý sa o to pracovné miesto uchádza. Lenže to zrejme nikoho nezaujíma. Vo finále to ale môže byť tak, že vyberú niekoho so strašne vysokým vzdelaním, ktorý napríklad ale nemá žiadnu prax v odbore.

s

A potom sa čuduje, ako je to možné, že im nesedí na pracovnej pozícii, keď má požadované vzdelanie, ktoré ale podľa mňa neznamená toľko, ako pracovné skúsenosti. A s týmto prístupom sa stretnete skoro vždy. Len málo firiem bohužiaľ hľadí na to, aké sú vaše schopnosti. Tiež som sa s tým niekoľkokrát stretla a veľmi som to nepochopila. Aj keď som mala plno skúseností na danej pozícii s nízkym vzdelaním, aj tak vybrali niekoho iného. A to ani nehovorím o tom, že odpoveď od nich mi koľkokrát prišla až za mesiac. A to je spravodlivé? A niekedy neprišla vôbec. 

s

Proste podľa mňa je celé toto zle a malo by sa to vo firmách nastaviť úplne inak. Ale to by sa niekomu asi muselo chcieť. Možno si to časom niektoré firmy samy uvedomia, že vzdelanie nie je to najdôležitejšie, čo im ten daný človek môže ponúknuť. Samozrejme nehovorím o tom, že na niektoré pozície samozrejme nemôžete so žiadnym vzdelaním (napríklad sestrička v nemocnici musí byť stredoškolské vzdelanie, to je jasné). Každopádne je to iba na nich. Keď by vo firmách uprednostnili napríklad uchádzačov s mnohými skúsenosťami v niektorých firmách, bolo by to podstatne lepšie. Ale na to si možno ešte chvíľu počkáme.