Novopostavené budovy musia spĺňať niekoľko podmienok na to, aby bolo možné uviesť ich do užívania, pretože základom je bezpečnosť ľudí z viacerých hľadísk, požiarneho, statického, hygienického v spojitosti so znižovaním emisií a energetickej náročnosti stavieb. Okrem množstva dokumentov je novinkou aj predloženie Energetického certifikátu budov.
Oceňovanie budov na realitnom trhu, ich kúpa a predaj či prenájom sa musia podriadiť predpisom, ktoré upresňujú tieto procesy, vyhláška okrem iného hovorí aj o tom, že vlastníkovi a registratúre sa musia predložiť tieto certifikáty, teda je potrebné energetický certifikát budov Certifikaciabudovy.sk vyhotoviť ich v dvoch rovnopisoch. Budovy, ktorých základy boli vykopané po 1.1.2016, už majú nutnosť predkladať certifikáty, ktoré potvrdia, že stavby spĺňajú energetickú triedu A1 najmä globálneho ukazovateľa, čím je myslená primárna energia.
V oblasti stavieb sa však vykonávajú aj rekonštrukcie či obnovy alebo prestavby budov, tie takisto spadajú do tohto rámca s povinnosťou splnenia tejto požiadavky, napríklad budova s významnou obnovou musí splniť túto požiadavku, ale iba v prípade, že je to funkčne, technicky alebo ekonomicky možné. Stavby s dátumom kolaudácie pred 31.12.2015 potrebujú splniť minimálne energetickú triedu B primárnej energie.
Zobraziť úroveň energetickej náročnosti budovy je majiteľ povinný na viditeľnom mieste takzvaným „energetickým štítkom“, na ktorom sú uvedené všetky dôležité údaje. Tie sú smerodajné pri následných pohyboch s nehnuteľnosťou, pri jej predaji či prenájme, aby boli ich noví majitelia či nájomcovia upovedomení o stave budovy. Je to pochopiteľné, pretože ani auto si nekúpite bez toho, aby ste mali prehľad o jeho spotrebe, pri stavbách a budovách túto úlohu zohráva práve spomínaný energetický certifikát. Najdôležitejším údajom certifikátu je hodnota Primárnej energie, ktorá je uvedená na certifikáte v pravom hornom rohu jeho čelnej strany.