Ako si upraviť temperáciu teploty v dome

Bývate v staršom bytovom dome, alebo v novostavbe ale nie ste spokojný s temperáciou teplôt v priestoroch bytu? Na výber máte z viacerých riešení. Premýšľali ste už nad tým ako tieto teplotné výkyvy vyriešiť bez vysokých vstupných investícii alebo potrebnej rekonštrukcie? Jedným z riešení je zateplenie bytu. Samozrejme toto riešenie patrí k tým nákladnejším. Hovoríme o celoplošnom riešení. Vďaka zatepleniu vyriešime nielen nadmerné ohrievanie priestorov bytu ale aj nadmerný únik tepla v zimných mesiacoch. Napriek tomu, že musíme rátať z vyššími nákladmi na vstupe. V konečnom dôsledku po čase pocítime úsporu na spotrebovaných energiách. Napriek tomuto ideálnemu riešeniu sa stáva, že v lete predsa len zaútočia vyššie teploty aj na našu domácnosť, napriek tomu, že sme riadne zateplili.

vo vlastnom dome by ste sa mali cítiť príjemne

Klimatizácia do bytu je nielen vhodným doplnkom k zatepleniu bytu ale aj ako možné riešenie pre tých, ktorý si momentálne zatepľovanie objektu nemôžu dovoliť. Jej cena nie je až taká vysoká ako celkové zateplenie, ale výsledok je citeľný. Po nainštalovaní klimatizácie okamžite cítime rozdiel vo výške teploty v miestnostiach. Náklady na jej prevádzku sú minimálne a oproti používaniu mobilnej klimatizácie alebo ventilátorov, ktoré vzduch iba rozhýbavajú ale nechladia, efekt rovnomerného chladenia je naozaj cítiť. Toto ekologické riešenie je vhodné nielen na chladenie priestorov bytu, ale aj na ich ohrievanie počas chladnejších dní. Keďže teplotu priestoru si volíme samy, nemôže sa stať, že by nám bolo príliš zima alebo príliš teplo či naopak. Ovládanie je jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Klimatizáciu ovládame ovládačom alebo na diaľku pomocou aplikácie a pripojenia na wifi.

klimatizácia pomôže

Samozrejme vyskúšali sme aj iné alternatívne riešenia pre zmenu teploty v byte či dome. Výsledok bol takmer s nulovým efektom.

Ako prvé sme vyskúšali inštaláciu zrkadliacich fólií, ktoré údajne odrážajú slnečné žiarenie a tak zamedzujú stúpanie teploty v priestore. Žiadaný efekt sa nedostavil, rovnako ako pri starom známom – cez deň zavreté okno aby neprúdil do priestoru teplý vzduch a v noci vetrať – aby priestory chladnejší nočný vzduch osviežil. Bez úspechu. Nakoľko dusné počasie a,,ťažký,, vzduch boli prítomné aj v nočných hodinách – cesta neviedla ani týmto smerom. Nakoniec sme sa dostali k cenovo náročnejším riešeniam, ako bola mobilná klimatizácia. Tu sme už cítili zmenu ale na úplné pohodlie to proste nestačilo. Výsledkom bolo osadenie klasickej klimatizačnej jednotky. Od tejto chvíle s temperáciou teploty nebol žiadny problém a priestory sú nastavené na príjemnú teplotu. Ocenili sme to nielen my dospelý ale aj deti, ktoré sa tešili kľudnejšiemu spánku.